О МАНАСТИРУ

Манастир Студеница по многима је један од најлепших српских манастира не само због префињене архитектуре византијско-рашке школе већ и због дивног предела на коме је саграђен. Студеницу је Стефан Немања градио од 1183. до 1196, када се исте године на државном сабору најпре одрекао престола у корист свог средњег сина Стефана, а затим и замонашио добивши име Симеон.

Под старатељством његовог сина Св. Саве, Манастир Студеница је постао културни, духовни и медицински центар средњовековне Србије.

Уз остала своја дела Св. Сава је написао Студенички типик,  прво књижевно дело код Срба.

“Заповедам, дакле, свима вама од Господа Бога Сведржитеља да овај свети манастир буде слободан од оних који ту владају и да ни под ким не буде, осим под једном Свеопеваном Богородицом Добротворком и молитвом преподобног оца нашег и ктитора и оним који у њему и игуманује “

(Свети Сава, Студенички Типик, 12 глава)

Житије Св. Саве Житије Св. Симеона Мироточивог Житије Св. Симона монаха - краља Стефана Првовенчаног